Dąbrowa Dobrzeń Wielki Komprach-
cice
Łubniany Murów Niemodlin Ozimek Popielów Prószków Tarnów Turawa Tułowice

Biało-czerwona niedziela w Lillehammer! Kamil Stoch pierwszy, Maciej Kot drugi!

Kamil Stoch wygrał pierwszy od marca 2015 roku konkurs indywidualny Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zaraz za nim znalazł się Maciej Kot, dla którego 2. miejsce w Lillehammer było pierwszym w karierze podium w zimowych zawodach najwyższej rangi.

Od lewej: Maciej Kot (2. miejsce), Kamil Stoch (1. miejsce) i Markus Eisenbichler (3. miejsce) (fot. Facebook Kamila Stocha)

Niedzielny start Polaków rozpoczął Stefan Hula, który po mocnym wybiciu i wysokim locie osiągnął odległość 123,5 m. Drugi – Piotr Żyła – skoczył 128 m. Zaraz po „Wiewiórze” na 130. metrze wylądował Dawid Kubacki, a Aleksander Zniszczoł skoczył 130 m. Kamil Stoch, który otwierał najlepszą „10” osiągnął 134 m i zdobywając  137,7 pkt. został liderem po pierwszej serii. Maciej Kot po skoku na 129,5 metra zajmował 5. miejsce.

Do drugiej serii zakwalifikowali się wszyscy startujący w konkursie Biało-czerwoni. Dawid Kubacki po 133-metrowym skoku skończył konkurs na 12. lokacie. Stefan  Hula, który osiągnął 129 metrów przez chwilę prowadził, ale finalnie zajął 17. miejsce. Aleksander Zniszczoł oddał skok długości 126,5 m i zakończył rywalizację na 22. pozycji. Piotr Żyła w drugiej serii osiągnął 129 m, co dałoby mu 20. miejsce, ale został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon.

Maciej Kot poprawił swój rezultat z pierwszej serii i doleciał do 136. metra. Nie wyprzedzili go startujący po nim Daiki Ito (123 m) i Andreas Wellinger (128,5 m). Skokiem na 124 m Kota nie prześcignął także Jurij Tepes (124 m). Przeskoczył go dopiero Kamil Stoch, który poleciał 130,5 m i wyprzedził „Kocura” o 0,6 punktu.

Tym samym, Stoch stał się pierwszym Polakiem, który zwyciężył w Lillehammer. Wcześniej jedynym Biało-czerwonym, który w zawodach na skoczni Lysgårdsbakken stawał na podium był Adam Małysz. Polak trzykrotnie, w latach 2006, 2009 i 2010 kończył rywalizację na 3. miejscu.

Po konkursie, Kamil Stoch zamieścił na Facebook'u wpis, w którym podziękował swoim fanom:

Tak występ Kamila Stocha i Macieja Kota ocenił Adam Małysz, dyrektor koordynator kadry narodowej w skokach narciarskich i kombinacji norwerskiej w Polskim Związku Narciarskim: