Dąbrowa Dobrzeń Wielki Komprach-
cice
Łubniany Murów Niemodlin Ozimek Popielów Prószków Tarnów Turawa Tułowice

Engelberg szczęśliwy dla polskich skoczków. Czy powtórzą sukces z Lillehammer?

Pierwszy konkurs na zmodernizowanej skoczni w Engelbergu odbędzie się w sobotę, 17 grudnia o godz. 16:00. Drugi – w niedzielę o 14:00. Czy Biało-czerwonym uda się powtórzyć sukces z zeszłej niedzieli, gdy w Lillehammer na dwóch najwyższych stopniach podium stawali Kamil Stoch i Maciej Kot?

W 2013 roku tego samego dnia pierwsze miejsce zajął Jan Ziobro, natomiast trzecie - Kamil Stoch (fot: sport.pl)

W Engelbergu wystąpią Ci sami Polscy skoczkowie, którzy rywalizowali w miniony weekend w Lillehammer: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka.

Po niedzielnym podwójnym podium, na którego najwyższym stopniu stanął Kamil Stoch, a 2. miejsce zajął Maciej Kot, Polacy mają szansę na kolejne podium. W Engelbergu Polacy meldowali się na podium już 10 razy. W 1997 roku Adam Małysz zajął 3. miejsce, a w 2001 na wygrał pierwszy swój konkurs na Gross-Titlis. W kolejnych latach „Orzeł z Wisły” stawał na podium jeszcze trzy razy.

Szczególny dla Polaków był 2013 rok. Wówczas w sobotę triumfował Jan Ziobro, a kolejnego dnia Kamil Stoch, który w Engelbergu trzy razy zajmował też drugie miejsca.

Rywalizacja odbędzie się na zmodernizowanej skoczni Gross-Titlis-Schanze w szwajcarskim Engelbergu. Obiekt, którego wielkość przed remontem wynosiła 137 metrów jest teraz o 3 m większy. W dodatku próg, o którym wielu skoczków mówiło, że jest za długi został skrócony o 4 i podniesiony o 2 metry. Na rozbiegu zamontowano także nowoczesne tory najazdowe. Modernizacja zakończyła się w październiku 2016 roku. Jej koszt wyniósł 2,9 mln franków szwajcarskich.

Najwyżej notowanym z Polaków jest Maciej Kot, który zajmuje 3. miejsce ze stratą 113 punktów do pierwszego Domena Prevca ze Słoweni. Kamil Stoch plasuje się na 6. pozycji. Obaj skoczkowie nie muszą brać udziału w kwalifikacjach. Piętnaste miejsce zajmuje Dawid Kubacki, a szesnaste Piotr Żyła. Dwudziesty czwarty jest Stefan Hula, 35. Aleksander Zniszczoł, natomiast 41. Klemens Murańka.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów Polska zajmuje 2. miejsce ze stratą zaledwie 13 punktów do prowadzących Niemców.